Yaz Tatilinde Deri Hastalıkları Riski

Uzun ve soğuk bir kışı bitirdik, deniz, havuz ve güneş tatili herkesin hakkı. Fakat özellikle çocuklar başta olmak üzere önlem alınmazsa tatilden bazı deri hastalıkları geri dönme ihtimali var. Tatilden dönen kişilerde en sık rastlanan deri hastalıklarından biri ayak tabanlarında siğil oluşumudur. Özellikle çocuklarda havuz başlarında herkesin çıplak ayakla gezdiği zeminlerden bulaşıcı bir hastalık olan siğil virüsü bulaşabilir. Bulaşma sonrası hemen kendini göstermeyen bu durum birkaç hafta sonra tatil dönüşü sıklıkla ayak tabanında ufak sert bir kabarıklık olarak belirir ve zaman içinde büyüyerek basmakla ağrılı olabilir. İhmal edildiğinde ise dağılarak çok sayıda siğil oluşur ve aile fertleri arasında bulaşabilir.

Aynı şekilde çıplak ayakla bastığımız havuz başı gibi ıslak zeminlerden bir başkasının ayağından dökülen mantar mikroorganizmalarının bulaşması sonucu ayak veya tırnak mantarı oluşturması sık rastlanan bir durumdur.

Bu bulaşıcı hastalıkları önlemek için hem çocuklarda hem de erişkinlerde özellikle havuz başlarında çıplak ayakla dolaşılmamasını ve sık sık temiz su ile duş alınmasını öneririm.

İnternet Sitesi Aydınlatma Metnine ulaşmak için tıklayınız.