PRP Nedir?

PRP; "Platelet Rich Plazma" (trombositten zengin plazma) kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasıdır. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombosit hücrelerinden zengin plazma anlamına gelir. Trombositler kanımızda bulunan ve başlıca pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerdir. Ayrıca bu hücrelerden salınan büyüme faktörleri hücrelerin onarım mekanizmasını aktive ederek yaraların iyileşmesinde önemli rol oynar. Trombositlerin bu özelliklerinden yararlanılmak üzere PRP işlemi geliştirilmiştir. 1990’lı yılların başlarında yüz ve çene ameliyatlarında yaraların iyileşmesi için, daha sonra da kalp cerrahisi, spor yaralanmaları ve ortopedik cerrahide kullanılmıştır. Günümüzde cilt gençleştirme, akne izi ve leke tedavisi ve saç dökülmesi tedavisinde etkili olarak kullanılmaktadır.

Kişinin kendisinden özel tüplere alınan ve özel işlemden geçen kanın santrifüje edilmesi sonucu yüksek miktarlardaki büyüme faktörleri içeren plazmada elde edilir. Büyüme faktörleri uygulandıkları dokuda kök hücrelerinin göçünü ve çoğalmalarını tetikler, doku uyarılması ve yenilenmesini başlatır, saç köklerinin canlanması, deride kollajen üretimi, yeni kılcal damarların oluşumu ve antiaging etkiye neden olur.

Saç dökülmesi sorunu için saçlı deriye, antiaging amaçlı olarak deriye mezoterapi yöntemi ile enjekte edilerek veya mikroiğne tekniği ile uygulanabilir. Tedavi kolayca uygulanabilir ve hasta için hiçbir klinik riski yoktur. Bu tedavi tüm cilt tiplerinde kolayca uygulanabilir. PRP tedavisinin sonuçları, kişinin yaşı, genetik özellikleri, ciltteki güneş hasarı derecesi, sigara kullanımı beslenme şekline bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Bu yöntemle uyarılan hücreler 2-3 hafta içinde kendilerini yenilemeye başlar ve tekrarlayan uygulamalarla istenilen etkinlikler görülür.

İnternet Sitesi Aydınlatma Metnine ulaşmak için tıklayınız.