Çocuklarınızı Güneş'ten Koruyun

Ultraviolet (UV) ışınları güneşten yeryüzüne ulaşan gözle görünmez ışınlardır. Bu ışınlar güneş yanığına, deride erken yaşlanma bulgularına ve deri kanserlerine yol açabilirler.

Uzun süreli ve az miktarda güneşe maruz kalmanın deri kanserlerinin gelişim riskini artırmasının yanısıra aralıklı fakat yanık oluşturacak kadar yoğun güneşe maruz kalmak melanom denilen derinin en kötü huylu kanserinin oluşumu için en önemli faktördür.

Çocukları güneşten korumak özellikle önemlidir, çünkü; çocuklar erişkinlerden daha uzun süreler güneş altında kalırlar. Kişilerin ömür boyu aldıkları toplam ışın miktarının yarısından fazlası hayatın ilk 19 yılında alınmaktadır. Çocukluk çağında alınan ultraviyole ışını melanom gelişiminde önemli rol oynar.

Ultraviyole ışınları en güçlü olarak yeryüzüne saat 10.00 ile 15.00 arasında ulaşırlar. Güneşten korunmak için bu saatlerde güneş altında kalmamaya dikkat edilmelidir.

Koruyucu önlemler arasında en önemlisi güneşten koruyucu kullanmaktır, özellikle dış ortam aktiviteleri, sporlar, havuz ve denizde geçirilen saatler sırasında güneşten koruyucu kullanımı ihmal edilmemelidir. Ancak koruyucu kullanımı kişinin kendini yanlış olarak güvende hissetmesine ve daha uzun süre güneş altında kalmasına yol açabilir, bu da güneş hasarını artırabilir. Çocuklarda çok sayıda ben oluşumuna yol açabilir ve melanoma riskini artırabilir. Bu nedenle güneşten koruyuculara gün boyu güvenmek yanlıştır, güneş altında iken 2-3 saat aralıklarla koruyucunun yeniden sürülmesi, yüzme ve aşırı terleme sonrasında da güneş koruyucu tekrarlanması önemlidir. Deride kızarıklık oluşması güneşe maruziyete son vermek için bir sinyaldir.

Son yıllarda alerjik ve toksik olabileceği, melanoma gelişimine yol açabileceği endişesi ile çocuklarda güneş kremi kullanımına karşı endişe oluşmuştur. Bu nedenle çocuklar için hazırlanmış daha özel güneş koruyucu ürünlerin seçilmesi önemlidir. Çocuklarda fiziksel güneş koruyucu içeren ürünler tercih edilmelidir. Bu kremleri deniz kenarında veya havuz başında sürmek yanlıştır, güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce sürülmelidir, bütün vücutta boşluk bırakmadan sürülmelidir ve 2 saat arayla tekrarlanmalıdır. Suya dayanıklı güneş koruyucular tercih edilmelidir. Ayrıca güneşten koruma derecesi doğru miktarda ürün kullanımına bağlıdır, çoğu kullanıcı gereken miktarın en fazla yarısını kullanmaktadır.

İnternet Sitesi Aydınlatma Metnine ulaşmak için tıklayınız.