Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımının amacı; güneş,  rüzgar, soğuk gibi dış etkenlerin deri üzerindeki olumsuzluklarını önlenmek, yıpranmasını ve yaşlanmasını azaltmak ve sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını sürdürmesini sağlamaktır.

Cilt bakımı günlük hayatımızın bir parçası olmalıdır.  Kendimizin uygulayacağı günlük temel cilt bakımı cildin doğru ürünlerle ve doğru şekilde temizlenmesi, cilde uygun ürünlerle nemlendirilmesi ve güneşten korunmasını kapsar.

Gün boyu hava kirliliği gibi dış etkenlerin yanısıra kendi uyguladığımız krem ve makyaj ürünleri ile kapanan gözeneklerin gün sonunda uygun ürünlerle temizlenmesi derinin sağlığı açısından çok önemlidir. Doğru temizlenmeyen deride gözenekler tıkanır, siyah noktalar,   pürüzlü ve kaba görünüm oluşur. Ayrıca kullanılan nemlendirici, antiaging ürün ve güneş koruyucuların etkisi azalır. 

Nemlendiriciler derinin fonksiyonlarını sağlıklı şekilde sürdürebilmesi, elastikiyetini ve normal görünümünü korunabilmesini sağlar.  Deri kuruluğu genellikle uzun ve sıcak banyo yapma, deterjan içerikli temizleyicilerin kullanımı, havlu ile ovarak kurulama ile artar.   Yeterli su içilmesi önemli olmakla birlikte deri nemi için yeterli değildir. Deriye dışardan nem desteği gerekir.  Son yıllarda nemlendiricilere eklenen antiaging içeriklerle cildimizi nemlendirirken ihtiyacı olan özel içerikleri de sağlamamız mümkün olmaktadır.

Kişilerin doğru kullandıklarını düşündükleri cilt bakım ürünleri yararlı olmayabilir, deri tiplerine uymayabilir ve hatta deri üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilirler. Bu nedenle cildinizin ihtiyacı olan ürünleri bir dermatoloji uzmanına danışarak edinirseniz çok daha yararlı olacaklardır.

Profesyonel veya medikal cilt bakımı ise; ideal olarak bir dermatoloji uzmanının cilt yapınızı değerlendirmesinin ardından deneyimli uzmanlar tarafından yapılan derin cilt temizliği ve cildinizin ihtiyacına göre maske, serum, krem ve hatta meyve asitlerinin uygulanmasını içerir.  Uzun süreli ve tedavi edici etkileri için ayda bir kez düzenli yapılması önerilir.

İnternet Sitesi Aydınlatma Metnine ulaşmak için tıklayınız.