Siğil nedir?

Siğiller HPV adı verilen virüslerle oluşan bulaşıcı hastalıklardır. Özellikle 10-20 yaşlarında sık görülürler. Virüsler sağlam deriden bulaşmazlar. Yerleşim yerleri genellikle basınca uğrayan ve zedelenmiş deridir. Siğiller beş farklı şekilde görülebilirler.

  1. Genel siğil (Verruka vulgaris); En sık çocuklarda ellerde, parmaklarda çok sayıda görülürler. Deriden çıkıntılı, üzerleri sert, pürtüklü keskin sınırlı kabarıklıklardır. Başlangıçta toplu iğne büyüklüğündedirler zamanla büyürler. Bazen da üzerlerinde küçük siyah noktacıklar gözlenir ki bu bulgu nasırlardan ayrılmalarına yardım eder. Sıklıkla bir siğil oluştuktan sonra çevresine yayılarak yeni siğiller oluşma eğilimi vardır. Parmak çevresindekiler basmakla ağrılı olabilirler ve zaman zaman iltihaplanabilirler.
  2. Ayak tabanı siğili (Verruka plantaris); Ayak tabanında basınca maruz bölgelerde, çok sayıda ve deriden kabarık olmayan siğillerdir. Basınçla ağrılıdırlar. Bazen grup tarzında yerleşmiş geniş siğiller görülür. Sıklıkla ayakkabı, terlik, spor malzemeleri, havuz kenarı, spor salonu ve banyolardan bulaşırlar.
  3. Saplı siğil (Verruka filiformis); Bir sap ucunda iplik gibi sert uzantılar tarzında görülürler. Sıklıkla erkeklerde, yüz, saçlı deri göz kapakları ve burun deliklerinde görülürler.
  4. Düz siğil (Verruka planus); Deriden hafif kabarık üzerleri düz ve 1-3 mm çapında küçük deri renginde veya hafif gri siğillerdir. Özellikle yüz ve el sırtlarında yerleşirler. Sayıları birkaç tane ile binlerce arasında olabilirler.
  5. Genital siğil (Verruka anogenitalis); Cinsel temasla bulaşan genital siğllerdir. Genital siğile neden olan bazı HPV tipleri karsinojen potansiyel taşıdıklarından genital siğillerin özellikle kadınlarda sık takip edilmesi gerekir. Çocuklarda genital siğil görüldüğünde cinsel istismar şüphesi araştırılmalıdır.

Siğil nasıl tedavi edilir?

Siğilin etkeni olan HPV için etkili bir ilaç ne yazıkki yoktur. Bu yüzden siğiller harap edici bazı yöntemlerle tedavi edilirler. En sık kullanılan yöntemler; kryoterapi (dondurma tedavisi), elektokoterizasyon (yakma tedavisi), lazerler ve bazı tahrip edici solüsyonlarla yapılabilir. Çocuklarda siğillerin kendiliğinden gerileyebileceği unutulmamalı ve iz bırakmaması için aşırı tedavilere gidilmemelidir.

İnternet Sitesi Aydınlatma Metnine ulaşmak için tıklayınız.