Doğal Ürünler Güvenli mi, Ürün Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaygın kanı olarak doğal ürünlerin sentetik ürünlerden daha güvenli olduğu kabul edilir. Ancak piyasada doğal ürün iddiası ile satılan bazı ürünlerin içerikleri yeterli kontrollerden geçmediğinden bazı sentetik ürünlerden daha çok kimyasal veya zararlı madde içeriyor olabilir. Ayrıca doğal ürünler birçok bitkisel içeriğe sahiptir, bitkilerin zararlı etki yapmadığı düşüncesi doğru değildir. Birçok bitkisel içerik; deride irritasyon, alerjik reaksiyon, lekelenme, güneş hassasiyeti, güneş yanığını tetikleme ve akne oluşumuna neden olabilir. Deriden emilebilme kapasitelerine bağlı olarak bazı içerikler iç organlarda, özellikle böbreklerde yan etki yapabilir, bunların içerisinde kaserojen olanlar da bulunabilir.

Ayrıca zararlı içerik bulundurmasa bile, evde bitki, meyve, süt, bal gibi gıdalardan hazırlanan birtakım ürünlerin etkinliği tartışmalıdır, birçok karışım derinin yüzeyinde kalır, deri içine geçme kapasitesi göstermez. Ürünlerin etkinliğinin görülebilmesi için deride belli bir tabakaya kadar emilmeleri gerektiğinden evde hazırlanan karışımlardan sonuç alınmayabilir.

Günümüzde dermakozmetik endüstrisi cildin yapısına ve istenilen amaca uygun içerikleri işleve uygun şekilde formüle etmektedirler. Buna rağmen her hangi bir üründe yer alan “doğal”, “organik”, “hipoallerjik”, “nonkomodejenik” ibareleri her zaman güvenilir olmayabilir. Ayrıca dermakozmetiklerin içerdikleri birçok bileşen FDA tarafından onaylanmış olsa da farklı markaların formülasyonlarındaki değişiklikler etkinlik üzerinde farklılıklar yaratacaktır.

Ne yazıkki internet ortamında da bilgi kirliliği giderek artmaktadır. Yararlanabileceğiniz çok doğru bilgilerin yanısıra hiçbir güvenilir dayanağı olmayan ve bazen reklam amaçlı bilgilerde yanlış uygulamalara neden olabilmektedir. Sonuçta, cildinize yararlı olacağını düşünerek sonuçlarından emin olmadığınız bitki, ot, çeşitli yağlar ve meyveleri kullanmadan önce bir dermatoloji uzmanına danışmanızda kendi sağlığınız açısından yarar var. Ayrıca kozmetik ve dermakozmetik ürünlerin cildinize uygunluğundan emin olmak ve güvenilirliklerini anlamak açısından dermatologlardan yardım isteyebilirsiniz.

Biz dermatologlar günümüzde deri hastalıklarının yanısıra cilt bakımı ve günlük ürün çeşitliliğini ve güvenilirliklerini takip edip, en doğru bilgileri sizlere aktarmak için çalışmaktayız.

İnternet Sitesi Aydınlatma Metnine ulaşmak için tıklayınız.